16-23 September 2016
Oak Ridge National Laboratory
US/Eastern timezone

Participant List

99 participants

First Name Last Name Affiliation
Anders Wallander ITER Organization
Andrew Johnson Argonne
Anton Mezger Paul Scherrer Institut
Arman Arkilic Brookhaven National Lab
Bogdan Vacaliuc ORNL
Bruce Hill SLAC Nationa Accelerator Lab
Bruno Seiva Martins BNL
Carl Lionberger ORNL
Claudio Rosati European Spallation Source ERIC
Craig Haskins CSIRO
Daniel Flath SLAC National Accelerator Laboratory
Daniel Piso Fernandez ESS
David Brown ORNL
David Hickin Diamond Light Source
Debbie Rogind SLAC National Accelerator Laboratory
Dehong Zhang SLAC National Accelerator Laboratory
Delphy Armstrong ORNL
Eric Berryman Facility for Rare Isotope Beams
Franklin Frye ORNL
Gayle Greene ORNL
Greg Lawson ORNL
Gregory Guyotte ORNL
Guobao Shen FRIB
Henrik Carling European Spallation Source ERIC
Herb Strong ORNL
James Hicks ORNL
James Kohl ORNL
James Stevens Argonne National Laboratory
Jeffrey Hill Los Alamos National Laboratory
Joerg Penning DESY
john sinclair ORNL
John Sparger ORNL
Johnny Tang ORNL
Jonathan Hanks California Institute of Technology
Jonathan Jacky University of Washington Medical Center, Seattle WA USA
Joseph DeLong SLAC
Jukka Pietarinen Micro-Research Finland Oy
Juniper Willard Canadian Light Source
Karen White ORNL
Kay Kasemir ORNL
Kelly Mahoney ORNL
Ken Lauer BNL
Klemen Vodopivec ORNL
kunal shroff Brookhaven National Lab
Kurt Vetter ORNL
Leah Broussard ORNL
Leo Dalesio Osprey DCS
Mariano Ruiz ORNL
Marie Xingxing Yao ORNL
Mark Heron Diamond Light Source Ltd
Mark Rivers University of Chicago
Marnelli Martinez ORNL
Martin Kraimer ANL retired
Matt Rippa Gemini Observatory
Matthew Furseman Diamond Light Source Ltd.
Matthew Pearson ORNL
Megan Grodowitz ORNL
Michael Davidsaver Osprey DCS
Michael Westfall Gemini Observatory
Michael Zelazny SLAC National Accelerator Laboratory
Miljko Bobrek ORNL
Murali Shankar SLAC National Accelerator Laboratory
Muriel Johnson ORNL
Nicholas DiMonte Argonne National Laboratory
Nikolay Levchenko European Spallation Source ERIC
Oksana Ivashkevych BNL
Peter Zumbruch GSI Helmholtz Centre for Heavy Ion Research
Ralph Lange ITER Organization
Richard Dickson ORNL
Richard Farnsworth Brookhaven National labs
Rob Knudson ORNL
Robert Peters US ITER Project
Rok Sabjan Cosylab
Rolf Keitel TRIUMF
Ronaldo Mercado Diamond Light Source
Ryan Herbst SLAC National Accelerator Laboratory
Ryan Pierce Analytics Lounge, NFP
Sangil Lee Institute for Basic Science
Scott Baily Los Alamos National Laboratory
Seung Hee Nam IBS
Steven Hartman ORNL
Steven Webb ORNL
Stuart Campbell ORNL
Suk Choi RISP/IBS
Theodore Rendahl SLAC
Thomas Justice ORNL
Thomas Wallace SLAC
Timo Korhonen European Spallation Source ERIC
Torsten Bögershausen ESS
Wayne Lewis Osprey DCS
Wesley Moore JLAB
Willem Blokland ORNL
William DeVan US ITER
William McCullough ORNL
William Sneed nHance Technologies, Inc.
Xiaosong Geng ORNL
Yonghak Kim RISP/IBS
Zachary Lentz SLAC National Accelerator Laboratory
Žiga Oven Cosylab USA